Zabawki sensoryczne DIY

Integracja sensoryczna to zbiór niezmiernie ważnych umiejętności, które nabywamy w dzieciństwie, a dzięki którym układ nerwowy i mózg pracują bez wyraźnych zakłóceń przez całe życie. Dzięki prawidłowej integracji sensorycznej u niemowlaka rozwija się zmysł dotyku, słuchu, smaku, wzroku, równowagi a w konsekwencji także emocje.
I oczywiście, w sklepach jest wiele wspaniałych zabawek, które pomogą nam przeprowadzić dziecko przez ten proces uczenia się, dla niemowląt i także dla starszych dzieci, ale sporo sensorycznych zabawek możesz zrobić samodzielnie. W domu jest mnóstwo przedmiotów, które wspaniale wspierają integrację sensoryczną a Ty nie musisz być inżynierem ani plastykiem, aby je zrobić. Użyj patyczków, butelek, wykorzystaj różne pudełka.
Czego potrzebujesz, by stworzyć zabawki sensoryczne
Układ nerwowy i mózg dziecka uczy się właściwego reagowania na bodźce zewnętrzne i integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów poprzez doświadczenie. Ruch oraz zabawy przedmiotami, które grzechoczą, szeleszczą, piszczą oraz mają różnorodne kolory, faktury, kształty to wszystko pomaga maluchowi w rozwoju. Zabawki diy muszą być bezpieczne, dostosowane do małego dziecka. Przeczytaj!
Butelki sensoryczne z wodą
Pamiętasz fascynujące kule ze śniegiem? Zrób coś podobnego. Wystarczy, przezroczyste butelki napełnić wodą i wrzucić do nich różnokolorowe przedmioty, które będą błyszczeć, tonąć lub unosić się. Nie jest aż tak ważne, czego użyjesz, byle było kolorowe. Świetnie nadadzą się cekiny, guziki, koraliki, kamyki, brokat. Pociecha będzie upuszczać tę zabawkę wielokrotnie, również na siebie. Dlatego wybierz niewielkie i plastikowe buteleczki, najlepiej z bezpieczną nakrętką, zbyt trudną do odkręcenia dla dzieci (np. po syropie).
Zabawki sensoryczne dźwiękowe
Oprócz modnej sklepowej grzechotki zaproponuj dziecku butelki sensoryczne z różnymi produktami. Ryż, piasek, łuska gryczana, fasola, kamyki, liście, skorupki po pistacjach, patyczki, szeleszczące papierki... Różne dźwięki oraz waga będą stymulowały zmysły dziecka. Pamiętaj, użyj butelek małych i obłych, będą najbezpieczniejsze dla niemowlaka. Możesz też przygotować woreczki z różną zawartością używając strunowych torebek foliowych. Proste, gotowe w kilka minut a zabawka będzie bawić dziecko dobrą chwilę.
Mata sensoryczna do it yourself
Równie łatwa jest do zrobienia mata sensoryczna. Po prostu zeszyj ze sobą materiały o różnych fakturach. Możesz naszyć kieszeń , rzepy i przyda się też dziura. Nie za duża, by dzieciom nie weszła w nie głowa! Zabawka będzie głaskana przez malucha, w każdą stronę, przez długi czas. A kształt dziury analizowany w każdej płaszczyźnie. Musi nadawać się do prania. Nie umiesz szyć - odpowiedzią jest tablica sensoryczna. Różne przedmioty przyczep do wybranej płaszczyzny. Możesz je pomalować. Przyczepić w zasięgu, ale na różnych wysokościach by wymusić chodzenie, wstawanie. Jeśli możesz, doczep też kolorowy balonik z helem.
Zasłonka sensoryczna
Pewnie nie masz już w domu wiszących w przejściu koralików albo zasłony ze słomianych patyczków, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa? Wykorzystaj więc do tej zabawy: tasiemki, sznurek, wstążki. Umocuj je na brzegu kartonu, oparciu fotela albo plastikowego kosza na pranie np.: przyklej taśmą klejącą. Niech powiewają, szeleszczą, uwodzą kolorami i fakturami. Zrobienie takiej zabawki zajmie tylko chwilę, a pokażesz dziecku zupełnie nową zabawę.
Angażujący ruch
Huśtawka w domu. Wystarczy hamak zrobiony z koca, czy prześcieradła. Masz chwilę wolnego czasu, pobujaj swoje dziecko.
Piłki i klocki. Foremka na muffinki albo karton wyłożony mniejszymi pudełkami. Zadaniem dziecka będzie wkładanie i wyciąganie. Jeśli masz plastikowy kosz z dużymi dziurkami, możesz przewiązać go sznurkiem tworząc z wierzchu pajęczynę utrudniającą dostęp. Do środka kosza włóż różne przedmioty, piłki lub/i klocki. Im różnorodniej tym lepiej! Zabawa polega na wkładaniu i wyciąganiu, kombinowaniu. Wymaga od rodziców nadzorowania dzieci. Tak samo możesz bawić się z dzieckiem z wykorzystaniem kartonów i pudełek.
Jak widzisz, bardzo proste konstrukcje mogą być ciekawą zabawką sensoryczną. Wystarczy chwila i zabawki sensoryczne diy są gotowe! Ważne, dbaj by zabawki były bezpieczne dla dziecka.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Pomysły na zabawę