Zabawki dla 3-miesięcznego niemowlaka

Podziel się wpisem

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Przy kilkumiesięcznym maluszku jesteśmy rodzicami na pełen etat. A jeśli do tego dochodzą jeszcze obowiązki domowe i praca, to bez odpowiedniej organizacji, można poczuć się sfrustrowanym. Po urodzeniu pierwszej córci nie miałam typowego urlopu macierzyńskiego, musiałam to wszystko jakoś połączyć. Czy żałuję? Nie. Przy drugiej córci zrobiłam dokładnie tak samo 🙂  Bo chcieć to móc, a nasze życie nie kończy się przecież po narodzinach dziecka. Uważam, że tak naprawdę nasze życie dopiero się zaczyna.

Wspaniale, kiedy dziecko je i śpi. Moja pierwsza córcia nie należała jednak do tej grupy. Wymagała bardzo dużo uwagi. Były takie momenty, kiedy po prostu potrzebowałam inspiracji, żeby czymś ją zainteresować, zająć choć na chwilę.

Czy zabawki w tym wieku to coś złego? Nie 🙂  Odpowiednio dobrane mogą naprawdę mądrze wspierać rozwój dziecka. Poniżej kilka inspiracji dla pracujących lub pragnących chwilę odpoczynku rodziców:

Mata edukacyjna

Sensoryczna mata edukacyjna jest niezbędna w każdym domu, w którym jest maluszek. Mata ma wiele zalet. Dzięki różnym fakturom materiału mata pobudza zmysły dziecka. Zawiera różne wystające elementy, które ciekawią dziecko. Zachęca do różnych aktywności, do przekręcania się na brzuszek, w późniejszym okresie do raczkowania. Kiedy maluch podrośnie, mata świetnie sprawdzi się jako dywanik do pokoiku lub kocyk na piknik. Warto zwrócić uwagę, aby mata nie miała zbyt dużo bodźców naraz. Jeśli posiada różną fakturę, nie powinna być jednocześnie mocno kolorowa. Warto o tym pamiętać, bo malutkie dziecko jest bardzo wrażliwe na kolejne bodźce. 

Pałąki z zawieszką

Drewniany pałąk z zawieszką sprawdzi się, kiedy mata edukacyjna chwilowo się znudzi. Można dowolnie dostawiać lub odstawiać pałąk na matę czy na dywan. Wystarczy jedna zawieszka, żeby wzbudzić w dziecku ciekawość. Zawieszki można wymieniać, na takie z lusterkiem, czy na takie, które grają spokojną melodię. Pałąk z zawieszką bardzo pozytywnie wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. Należy pamiętać, by nie obciążyć wzroku dziecka zbyt wieloma zawieszkami. 

Karuzele nad łóżeczko

Jakie funkcje spełnia karuzela nad łóżeczkiem? Przede wszystkim ciekawi dziecko. Uspokaja przed zaśnięciem. Poza tym, podobnie jak pałąk z zawieszką, pozytywnie wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową. 

Do karuzeli można dokupić uchwyt w kolorze białym lub w kolorze drewna:

Powyższe propozycje są inspiracjami. Przed zakupem jakiejkolwiek zabawki musimy pamiętać, że one nigdy nie zastąpią dzieciom nas. Zabawki nie dadzą miłości. Stanowią jedynie pomoc w rozwoju naszych dzieci. Poza tym, pamiętajmy, żeby zabawki, które wybieramy dla naszych maluszków nie były zbyt intensywne pod względem koloru, czy dźwięku. Zabawki dla 3-miesięcznego dziecka powinny być spokojne, naturalne i przede wszystkim bezpieczne. 

Więcej z tej kategorii

Bez kategorii

Pięć pomysłów na zabawę taty z córką

Tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka. Przez wieki tato uważany był za osobę, która jest głową rodziny, która dba o byt i o

Bez kategorii

Smoczek dla dziecka – jaki wybrać?

Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny. Bez wątpienia pierś mamy jest najlepszym sposobem na zaspokojenie tej potrzeby. Czasami jednak potrzeba ssania u dziecka jest