W Co Bawić Się Z Dzieckiem Po Pracy? » Lalabu
W Co Bawić Się Z Dzieckiem Po Pracy?

Znasz to, kiedy wracasz do domu, a Twoje dziecko biegnie jak Indianin prosto do Ciebie i rzuca Ci się na szyję? 🙂 Wtedy w ciągu kilku sekund dowiadujesz się o przebiegu całego dnia, przed nosem „widzisz” wykonany rysunek, a na szyi masz już zawieszone koraliki. Nieważne, czy odbierasz dziecko ze żłobka, z przedszkola, czy od niani- ten moment budzi sporo emocji. Kiedy emocje się ustabilizują  i naładujesz akumulatory, możecie wspólnie zaplanować zabawę. Nie musi ona zajmować całego popołudnia- wiadomo, że w tygodniu nie masz aż tyle czasu. W zabawie nie chodzi przecież o czas, a o jakość. Ważne jest być z dzieckiem tu i teraz. Dziś zabawa może trwać 15 minut, a jutro godzinę. Chodzi przede wszystkim o Twoje zaangażowanie.

A oto propozycje na cały tydzień:

1. Piknik z dzieckiem

Piknik to świetny pomysł na zabawę, pod warunkiem, że za oknem ciepło. Frajda zaczyna się już na etapie przygotowywania. Zastanówcie się razem, co zabrać, w co zapakować, itd. Piknik to też dobra okazja do przemycenia zdrowych przekąsek dla dziecka.

2. Spacer

To chyba najczęściej wybierany sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Wtedy możecie spokojnie porozmawiać, co było fajne, co smutne, co dziwne i dlaczego. To czas, kiedy możecie po prostu ze sobą być. Bez telefonu i niepotrzebnych rozpraszaczy. I co ważne – spacer sprawdzi się właściwie w każdą pogodę. Maria Montessori mówiła, że „nie ma złej pogody na spacer, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.

3. Kreatywnie

Wspólny projekt sprawdzi się zawsze. Wykorzystajcie farby, kredki, skrawki materiałów, liście. Pomalujcie stary wazon albo zróbcie laurkę. Dzieci to uwielbiają. Owszem jest bałagan. Ale tak naprawdę bałagan po kreatywnej zabawie jest zawsze. To co zostaje w dziecku i w Tobie po takiej zabawie, jest nieporównywalne z tym, że trzeba posprzątać. Raz na jakiś czas warto się poświęcić 🙂

4. Obejrzenie bajki lub filmu

Nie jestem za tym, żeby dziecko spędzało godziny przed telewizorem. Nie jest jednak tak, że filmy i bajki są zawsze złe. Są przecież dobre bajki, programy czy filmy dla dzieci, które edukują. Wystarczy tylko uważnie je dobrać do wieku i zainteresowań dziecka. Oglądajcie razem, a potem o tym porozmawiajcie.

5. Sportowo

Rower, hulajnoga, skakanka, gra w klasy czy gra w piłkę- to tylko niektóre zabawy ruchowe z dzieckiem. Pokaż dziecku, że sport to frajda. Nie dość, że jest to zdrowe dla ciała, to jeszcze sprawia ogrom radości.

6. Rodzinne zdjęcia

Jeśli jeszcze nie macie albumu, stwórzcie go! Oglądanie zdjęć to wspaniały czas. Wyzwala w nas przede wszystkim uważność i spokój. To też dobra okazja do opowiedzenia rodzinnych anegdotek, a dzieci je uwielbiają.

7.  Śmieszne wyliczanki, wierszyki

Wierszyki są bardzo lubiane przez dzieci. A kiedy jeszcze są śmieszne, dziecko bardzo łatwo je zapamiętuje. Dzięki nim, dzieci ćwiczą pamięć, kojarzą słowa z ich znaczeniem, poznają melodię języka, zaczynają głoskować. Nauka przez zabawę.

To tylko kilka propozycji, które możesz wykorzystać do budowania relacji z Twoim dzieckiem. Fajnie, kiedy dziecko widzi, że ma w Tobie nie tylko oparcie, ale też dobrego kompana do zabaw. Ważne, żeby dobierać zabawy do wieku, talentu i możliwości dziecka.  Ciekawą zabawą jest też wymyślenie i zebranie wszystkich pomysłów na cały tydzień razem z dzieckiem. Miłej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
TWÓJ KOSZYK
  • No products in the cart.