Puzzle dla dzieci Puzzle są doskonałym narzędziem do budowania mięśni koncentracji u dzieci. Dzięki nim polepszają się umiejętności skupienia na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Praca nad łamigłówką aż do jej ukończenia daje dzieciom możliwość nieprzerwanej pracy nad jednym zadaniem. Ale aby dzieci mogły w pełni wykorzystać koncentrację dzięki łamigłówkom, należy wybrać taką, która jest odpowiednia do wieku. Jeśli to zbyt trudne, to dzieci się niecierpliwią i poddają. Pamiętajmy jednak, że łamigłówki, które są zbyt łatwe, nie stanowią wystarczającego wyzwania, aby zwiększyć skupienie i cierpliwość twojego dziecka.
Puzzle dla najmłodszych - jak wybrać?
Dla rocznego dziecka najodpowiedniejsze są zazwyczaj puzzle składające się z kilku elementów. Ale dla 3-latka wypróbuj układankę z 16 do 20 elementów. Starsze dzieci poradzą sobie z jeszcze trudniejszymi zagadkami. Oczywiście są to tylko ogólne wytyczne, a nie ustalone zasady. Możesz kupić 50-elementowe puzzle dziecku, które ma zaledwie 3 lata. Taki prezent wymagałby jednak od ciebie pomocy maluszkowi na początku składanki, co pozwoli uniknąć frustracji, gdy puzzle okazałyby się zbyt skomplikowane. Jeżeli twoja pociecha ma problem z puzzlami, to:
Możesz zacząć od złożenia puzzli samej przy obecności dziecka, lub zaoferowania maluszkowi wskazówek ustnych.
Następnie, gdy twoje dziecko będzie rozwijało swoje umiejętności, to staraj się stopniowo zmniejszać swoją interwencję.
W końcu powinnaś być w stanie usiąść w pobliżu i po prostu patrzeć, jak dziecko koncentruje się bez twojej pomocy.
Układanie Puzzli - zalety
Każda zabawka dla najmłodszych sprawia, że dzieci uczą się nowych rzeczy. Co dają puzzle? Okazuje się, że szereg korzyści:
Świadomość przestrzenna
Podczas rozwiązywania łamigłówek i budowy puzzli w grę wchodzi percepcja przestrzenna.Dzieci uczą się rozpoznawać, które elementy będą do siebie pasować, analizując ich kształty i kolory. Muszą odwrócić kawałki, aby znaleźć odpowiednie dopasowanie. Powoli uczą się tego robić w swoich głowach, a nie metodą prób i błędów. Warto zaznaczyć, że naukowcy z University of Chicago faktycznie potwierdzili związek między świadomością przestrzenną, a układaniem puzzli. Okazuje się, że dzieci w wieku 2-4 lat, które bawiły się puzzlami, znacznie bardziej poprawiły swoje umiejętności percepcji przestrzennej niż te, które tego nie robiły.Oto jak możesz pomóc dziecku rozwinąć świadomość przestrzenną:
Układaj puzzle ze swoim dzieckiem. Staraj się używać mnóstwa przestrzennego języka podczas układania puzzli takiego jak: „skręć, obok, powyżej, poniżej, pomiędzy, obok, na zewnątrz, w prawo, w lewo itd.”
Pracując nad puzzlami, wybierz miejsce, które zamierzasz wypełnić. Następnie zaoferuj dziecku dwa różne elementy, jeden, który będzie pasował, a drugi wadliwy. Poproś dziecko aby wskazało, który z dwóch elementów będzie pasował, a następnie pozwól maluszkowi przetestować swój wybór.
Rozpoznawanie kształtu
Maluchy muszą nauczyć się rozróżniać kształty takie jak koła, trójkąty, prostokąty i kwadraty. Na początku mogą pomyśleć, że kwadraty i prostokąty to to samo. Z czasem jednak powoli uczą się rozpoznawać właściwości, które sprawiają, że kształty są niepowtarzalne. Niektóre proste puzzle uczą kształtów geometrycznych lub konturów pojazdów, zwierząt czy ludzi. Bardziej złożone puzzle wymagają również, aby twoje dziecko rozpoznało kształty, gdy dopasuje do siebie elementy.
Wiedza na dany temat
Czy kiedykolwiek widziałaś układankę z mapą? A może puzzle z dinozaurami?Puzzle często obejmują wiele różnych tematów, co może pomóc dziecku w poznawaniu świata. Od geografii po literaturę, części ciała i nie tylko. Ta zabawka edukacyjna może pomóc dzieciom zapoznać się praktycznie ze wszystkim. Możesz dalej edukować swoje dziecko, rozmawiając o obrazach na układance. To zbuduje słownictwo i wiedzę przedmiotową twojego malucha, co może przydać się później w szkole.
Zdolność motoryczna
Pulchne rączki dziecka z trudem chwytają małą zabawkę. Ale upuszczają ją po kilkukrotnym uderzeniu w podłogę. Niemowlęta bywają niezdarne.To dlatego, że bardzo małe dzieci wciąż rozwijają swoje umiejętności motoryczne. Ta umiejętność polega na wykonywaniu niewielkich ruchów nadgarstkiem, palcami, dłońmi, stopami i palcami. Potrzeba czasu, aby dzieci wykształciły płynne, delikatne ruchy. W szczególności mięśnie młodych dłoni wymagają dużo praktyki trzymania i poruszania małych przedmiotów. Tak właśnie dzieje się, gdy dziecko bawi się puzzlami. Układanie puzzli wymaga od najmłodszych bardzo precyzyjnych ruchów, aby dopasować elementy do siebie.
Koordynacja ręka-oko
Gdy twój maluszek porusza ręką, aby pisać, jego oczy obserwują, jak pióro porusza się po stronie, wysyłając do mózgu informacje o tym, jak manipulować piórem. Pióro chwieje się, a maluch jest sfrustrowany, że wysiłki nie doprowadziły do idealnej litery „b”. Powoli poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, co jest niezbędne do dobrego pisania. Małe dzieci muszą rozwijać tę umiejętność, dając swoim oczom i dłoniom dużo praktyki we wspólnej pracy. Puzzle są szczególnie skuteczne w pomaganiu małym dzieciom w koordynacji wzrokowo-ruchowej. Aby ułożyć puzzle dzieci muszą ostrożnie przesuwać elementy na swoje miejsce. Maluch przed ułożeniem puzzla widzi swoimi oczami miejsce, w którym go umieści. Następnie dzieci muszą zmusić ręce do przesunięcia figury dokładnie w to miejsce.
Umiejętności rozwiązywania problemów
Ułożenie puzzli to pewien problem. Wszystkie elementy są pomieszane i muszą być uporządkowane i złożone. Stwarza to szansę na nauczenie się umiejętności rozwiązywania problemów.Rodzice i wychowawcy mogą pomagać dzieciom w układaniu puzzli, ucząc je strategii. Oto kilka prostych technik, które możesz wypróbować:
Po wyrzuceniu puzzli możesz powiedzieć maluchowi, aby odwrócił wszystkie elementy tak, aby strona z obrazkami była skierowana do góry.
Pokaż dziecku, jak rozpoznawać elementy krawędzi. Następnie najpierw ułóż kontur puzzli.
Naucz dziecko sortować kawałki według koloru lub przedmiotu. Na przykład, jeśli w puzzlach jest czerwony kwiat, poszukaj czerwonych kawałków i ułóż je w stos.
Te strategie sortowania uczą dzieci dzielenia dużego zadania na mniejsze. To bardzo ważna umiejętność rozwiązywania problemów dla uczniów.
Podsumowanie korzyści płynących z puzzli
Od polepszenia drobnej motoryki, przez rozwiązywanie problemów, po lepszą samoocenę - zalety puzzli dla rozwoju dzieci są liczne. Ta zabawka edukacyjna jest ważna i pozwala na to, by dzieci nauczyły się umiejętności poznawczych, fizycznych i emocjonalnych, które będą wspierać je w późniejszym życiu, gdy dorosną.Warto wspomnieć, że ta zabawka stanowi dla rodziców doskonałą okazję do pozytywnej interakcji z dziećmi. Z układanką na podłodze będziesz się śmiać i cieszyć wspólnym wykonywaniem zadania. Do tego dochodzi fakt, że za puzzle nie trzeba dużo płacić dzięki ich przystępnym cenom . Chcesz ostatnią radę, która pozwoli twojemu dziecku nauczyć się jak najwięcej z puzzli? W razie potrzeby zwiększaj poziom trudności puzzli, które przynosisz do domu (np. większa liczba elementów, bardziej złożony obrazek lub mniejsze elementy). Dzięki temu twoje maleństwo będzie na dobrej drodze, aby w przyszłości stać się wysoce inteligentnym dorosłym.