Dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku jest niezbędne, aby nasze dziecko było bezpieczne. Bez odpowiedniego dopasowania, kask nie może w pełni chronić głowy dziecka, a przecież głównie po to został zaprojektowany. Kaski dziecięce nie powinny opadać na głowę dziecka, ale raczej pozostawać na swoim miejscu, nawet gdy dziecko jest w ruchu. Dziecko powinno zawsze nosić prawidłowo dopasowany kask podczas jazdy na rowerze, deskorolce lub hulajnodze. Jeśli kask rowerowy dziecięcy nie jest w odpowiednim rozmiarze, nie pozostanie na miejscu i nie będzie w stanie odpowiednio chronić głowy w momencie wypadku. Na szczęście dla dzieci kaski rowerowe mają wiele dostępnych rozmiarów i ich dopasowanie jest bardzo proste. Jak dobrać kaski rowerowe dla dzieci? Czy powinien mieć on otwory wentylacyjne? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym piszemy poniżej!
Kask rowerowy dla dzieci musi dobrze przylegać do głowy malucha. Rozmiary kasków dziecięcych mają różne konfiguracje XS, S, M... W zależności od marki kasku, rozmiary mogą być nazywane zupełnie inaczej. Jest tylko jedna rzecz, na której naprawdę musisz się skupić - obwód głowy Twojego dziecka. Każdy kask, niezależnie od rozmiaru, będzie miał podany zakres obwodu głowy. Tradycyjny kask ma zakres 50 - 57 cm. Jeśli obwód głowy Twojego dziecka mieści się w tym zakresie, kask powinien być dopasowany.
Właściwy rozmiar kasku musi być również odpowiednio dopasowany. Poniższe sześć prostych kroków poprowadzi Cię przez właściwe dokonanie pomiarów tak, by kask pozostał na głowie dziecka i zapewniał mu ochronę, której potrzebuje, aby jeździć bezpiecznie.
Powinieneś sprawdzać dopasowanie kasku dziecka przy każdej jeździe. Regularne dopasowywanie kasku jest tak samo ważne jak upewnienie się, że dziecko ma go na sobie. Kaski szybko i łatwo przestają się dopasowywać.
Zrozumienie rozmiarów kasków dziecięcych jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem przy zakupie kasku rowerowego dla dziecka. Jeśli kupisz zły rozmiar, nic innego nie będzie miało znaczenia! Istnieje jednak wiele innych cech kasku, które ułatwiają lub utrudniają jego regulację i wpływają na komfort noszenia! Powstały również specyficzne kaski do jazdy na rowerze i hulajnodze lub deskorolce. Więc na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze kasku rowerowego?
Oprócz wewnętrznego systemu regulacji kasku, suwaki pasków odgrywają ważną rolę w utrzymaniu kasku prosto na głowie dziecka. Aby zapobiec przechylaniu się kasku do przodu lub do tyłu, paski podbródkowe w kasku powinny tworzyć literę "V" tuż pod uchem dziecka. Plastikowe suwaki przytrzymują paski razem, umożliwiając ich kontynuację aż do klamry. Jeśli paski nie są prawidłowo umieszczone pod uchem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że kask spadnie do przodu lub do tyłu za głowę dziecka. Jeśli planujesz jeździć z dziećmi w przyczepce lub foteliku rowerowym, kask z płaskim, gładkim tyłem pomoże zapobiec przesuwaniu się do przodu podczas jazdy.
Zarówno kaski typu skater jak i standardowe kaski rowerowe mają swoje wady i zalety. Tradycyjne kaski rowerowe są lżejsze, mają więcej otworów wentylacyjnych i są bardziej regulowane, ale nie posiadają podwójnego certyfikatu i mogą być trudniejsze do dopasowania do głów o niestandardowym kształcie. Kaski w stylu skatera są zazwyczaj ciężkie, nie mają elementu takiego jak daszek chroniący, mają mniej otworów wentylacyjnych i rzadziej można je regulować, ale oferują również większe pokrycie, mogą być podwójnie certyfikowane i mają tendencję do lepszego dopasowania do głowy.
Istnieją dwa główne rodzaje konstrukcji kasków - in-mold i hardshell. Oba rodzaje konstrukcji zapewniają odpowiednią ochronę podczas wypadku, ale różnią się trwałością i stylem. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami jest sposób w jaki zewnętrzna plastikowa skorupa ochronna jest przyklejona do piankowego rdzenia kasku.
In-Mold: Zewnętrzna plastikowa skorupa i wewnętrzny rdzeń piankowy są stopione razem z kaskami in-mold. Proces łączenia pozwala na więcej otworów wentylacyjnych i zazwyczaj zapewnia mniejszą wagę całkowitą. Zewnętrzna plastikowa skorupa kasku nigdy nie pęknie ani nie odpadnie, ponieważ jest połączona z rdzeniem piankowym. Ze względu na cieńszą plastikową skorupę, kaski in-mold nie mogą być certyfikowane do użytku na deskorolce według standardów ASTM.
Hardshell: Istnieją dwa główne rodzaje kasków typu hardshell - kaski w stylu skater i kaski rowerowe z niższej półki. W kaskach typu skater, gruba plastikowa skorupa jest przyklejona do piankowego rdzenia kasku. Gruba skorupa pozwala na zwiększenie wytrzymałości, wielokrotne uderzenia dla deskorolkarzy i jest wymagana do uzyskania certyfikatu ASTM. W kaskach typu hardshell z niższej półki, cienka plastikowa skorupa jest przyklejona do piankowego rdzenia. Te cienkie skorupy łatwo się odkształcają, pękają, odpadają i oferują niewielką trwałość.
Standardowe klamry zapobiegające szczypaniu składają się z plastikowej osłony pod sprzączką. Bardziej zaawansowane systemy obejmują magnetyczne klamry Fidlock®, a także unikalną klamrę zapadkową firmy Uvex.
Ochrona przed słońcem z dala od oczu dzieci z pewnością sprawi, że jazda będzie bardziej atrakcyjna. Większość tradycyjnych kasków rowerowych ma wbudowane lub przypinane wizjery, podczas gdy znaczna ilość kasków w stylu skate nie ma wizjerów. Wbudowane daszki są często spotykane w kaskach dla przedszkolaków, ponieważ zapewniają bardzo potrzebną ochronę twarzy w przypadku uderzenia w buzię.
MIPS to dodatkowe zabezpieczenie oferowane w wielu kaskach z wyższej półki. MIPS oznacza Multi-directional Impact Protection System i pozwala na pochłanianie energii z uderzenia przez kask niezależnie od kierunku, z którego nadchodzi uderzenie. Badania wykazały, że MIPS może zmniejszyć obrażenia mózgu o 30%. System składa się z nie rzucającej się w oczy wewnętrznej klatki z tworzywa sztucznego, która jest przymocowana do rdzenia piankowego za pomocą elastycznych gumowych kotwic. W momencie uderzenia, kotwice rozciągają się, pozwalając rdzeniowi piankowym obracać się wokół głowy dziecka.
W ofercie sklepu Państwo kask na rower i do innych sportów zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Oprócz tego warto zaopatrzyć malucha w ochraniacze, które z pewnością zwiększą jego bezpieczeństwo na drodze. Chociaż dziecko może nie być przekonane do kasku i jego noszenia, to warto uczyć je od małego takiego zachowania.