Kącik Dla Dziecka » Lalabu
Kącik Dla Dziecka

Kącik dla dziecka

Pierwszy kącik dla dziecka zazwyczaj mieści się w sypialni rodziców. Z jednej strony jest to bezpieczne, z drugiej po prostu wygodne. Kiedy noworodek obudzi się w nocy, nie trzeba biec do drugiego pokoju, bo przecież śpi on tuż obok. Wiadomo, że większość maluszków budzi się przynajmniej kilka razy w nocy, a wtedy każda minuta snu jest na wagę złota. Dlatego też większość rodziców podejmuje decyzję, żeby to w sypialni urządzić kącik dla niemowlaka. Przynajmniej przez pierwszy rok życia 🙂

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?

Kącik dla dziecka w sypialni rodziców nie zajmuje wiele przestrzeni. Mimo tego, przestrzeń jest często ograniczona i w przypadku małej sypialni, aranżacja stanowi nie lada wyzwanie. Kącik ten tworzą przede wszystkim podstawowe meble. Pierwszym z nich jest z pewnością łóżeczko, bo to w nim noworodek spędza zdecydowaną większość dnia i nocy. Dobrym rozwiązaniem, w przypadku małej sypialni, jest łóżeczko z szufladą do przechowywania np. pościeli, ręczniczków, czy zapasowych pieluszek. Kolejne ważne elementy wyposażenia to z pewnością komoda i przewijak. Praktyczne rozwiązanie to połączenie tych dwóch mebli. Dzięki temu, że połączysz komodę i przewijak, nie tylko zyskasz więcej miejsca, ale także będziesz mieć większość rzeczy “pod ręką”. Jeśli w sypialni masz jeszcze troszkę przestrzeni, zdecydowanie powinnaś/powinieneś pomyśleć o zakupie fotela do karmienia. Oprócz komody, przewijaka i łóżeczka, to właśnie fotel jest traktowany przez wiele mam czy tatusiów jako wspaniałe rozwiązanie na problem bolącego kręgosłupa. Niektóre fotele posiadają opcję lekkiego bujania, co możesz wykorzystać do usypiania lub wyciszenia maluszka.

Kącik dla niemowlaka – praktyczne akcesoria

Kącik dla niemowlaka powinien być praktyczny i funkcjonalny. Wielu z Was zastanawia się, jak zaaranżować ten kącik, aby taki właśnie był. Łóżeczko, miejsce do karmienia, czy przewijak są oczywiście niezbędne. Warto również pomyśleć o miejscu na praktyczne akcesoria, czyli na dodatkowe pieluszki, wilgotne chusteczki, pościel, kocyki. Jeśli komoda będzie pojemna, z pewnością znajdzie się tam jeszcze trochę miejsca, aby pomieścić te większe rzeczy. Akcesoria higieniczne możesz umieścić tuż przy przewijaku lub powiesić na łóżeczko w specjalnych organizerach, co z pewnością ułatwi pielęgnację noworodka. Jeśli chcesz zaaranżować przytulny i funkcjonalny kącik dla dziecka w sypialni rodziców, pomyśl także o koszach do przechowywania, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są przede wszystkim pojemne, praktyczne i również pomogą zaoszczędzić wiele miejsca. Możesz wrzucić tam dodatkowe kocyki, zabawki, gryzaki, grzechotki i inne dziecięce gadżety. Kosze na zabawki sprawdzą się także później, kiedy dziecko opuści już sypialnię rodziców.

Kącik Dla Dziecka

Kącik dla niemowlaka w sypialni – jakie dodatkowe wyposażenie w kąciku maluszka?

W pierwszych miesiącach życia maluszka najważniejsze są spokój i poczucie bezpieczeństwa. Wielu rodziców chce stworzyć miłą i przyjemną przestrzeń, bo wiedzą, że jeśli oni będą czuli się dobrze w domu, to dobrze czuła się będzie również ich pociecha. Dlatego, aranżując kącik dla niemowlaka w sypialni, warto pomyśleć również o dodatkach, które wypełnią otoczenie i stworzą harmonijną atmosferę. Na pewno ważne jest oświetlenie. Tutaj sprawdzą się subtelne lampki nad łóżeczkiem, które nie będą zakłócać snu dziecka w sypialni, a będą bardzo przydatne dla czuwających rodziców. Dobrym pomysłem jest również mała lampka przy fotelu oraz komodzie, co z pewnością ułatwi karmienie czy przewijanie dziecka. Poza oświetleniem, kącik dla dziecka warto ocieplić np. ręcznie wyszywanymi literkami z imieniem dziecka i powieszeniem ich nad łóżeczkiem lub nad komodą. Ten pomysł jest o tyle ciekawy, że w każdej chwili możesz je ściągnąć ze ściany i przenieść do pokoju dziecka, jeśli już taki stworzysz. Poza tym, ta dekoracja z pewnością doda do wnętrza ciepła i subtelności. Mniej praktycznym rozwiązaniem jest tapeta. Jeśli decydujesz się na ten dodatek, musisz mieć świadomość, że po wyprowadzce dziecka z sypialni rodziców, tapeta, która niekoniecznie pasuje do całości, zostanie. Niemniej jednak, rodzice, chcąc stworzyć estetyczny i przytulny kącik dla niemowlaka, często się na nią decydują. Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka w sypialni, przed zakupem tapety należy zwrócić uwagę, aby posiadała ona specjalną etykietę z przeznaczeniem do pokoju dziecka.

Zabawki jako dopełnienie wnętrza

Chcąc urządzić kącik dla niemowlaka, który będzie przytulny, rodzice wybierają przytulanki lub poduszki w stonowanych barwach. Nad łóżeczkiem możesz powiesić uchwyt z piękną, delikatną karuzelą. Uchwyt taki możesz przymocować nie tylko do łóżeczka, ale także do przewijaka. Choć w pierwszych dniach noworodek z pewnością zabawek nie potrzebuje, z czasem będą się one mu kojarzyć z ciepłem i bezpieczeństwem. A potem będą brać czynny udział w jego rozwoju. Niemniej jednak należy i tutaj zachować umiar i pamiętać o tym, żeby na noworodka nie oddziaływało za dużo bodźców z zewnątrz. Jeśli decydujesz się na zabawki, wybieraj tylko te bezpieczne i z naturalnych materiałów. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że kącik dla dziecka wypełniają rodzice, bo to oni sprawiają, że ich maluszek jest spokojny i zdrowo się rozwija.

Karuzela Dla Dzieci Z Sowami.

Kolejny etap – sypialnia za mała…

Kiedy maluszek ma już roczek, jego wymagania zaczynają mocno różnić się od tych z pierwszych miesięcy życia. Wyrasta nie tylko z ciuszków, ale nawet z dotychczasowych mebli. Kącik w sypialni rodziców okazuje się zbyt mały i nieprzystosowany do jego potrzeb. Zaczyna brakować miejsca na zabawki, książeczki i na inne dziecięce gadżety, które są już porozrzucane po całym domu. Następuje kolejny etap: pobyt dziecka w sypialni rodziców dobiega końca – przynajmniej w ciągu dnia 🙂 Oczywiście nie zawsze jest możliwość, aby maluch miał swój pokój na wyłączność. Czasem można zaaranżować kącik malucha w pokoju rodzeństwa lub w dużym pokoju. Niemniej jednak, poniżej wskazówki, które mogą okazać się bardzo przydatne. Jak zatem urządzić pokój/kącik dla swojego dziecka? Co powinno znaleźć się w pokoju/kąciku, co pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka?

Książka Dla Dzieci &Quot;Ja, Co To Takiego?&Quot;

Pokój w “stylu Montessori”

Maria Montessori, wspaniała lekarka i pedagog, była przekonana, że odpowiednio przygotowane otoczenie, pozwoli dziecku rozwinąć swój potencjał. Dlatego przemyślana aranżacja pokoju (kącika) dziecka jest tak ważna. Pamiętaj, że w pokoju ważne są nie tylko meble. To jakie meble wybierzesz, jak je ustawisz oraz na jakie pozostałe elementy wyposażenia (czyli tzw. pomoce dydaktyczne) się zdecydujesz- to wszystko razem odgrywa ważną rolę. Jeśli chcesz, aby aranżacja pozytywnie wpłynęła na rozwój Twojej małej pociechy, poświęć swój czas na dokładne przemyślenia.

Strefy tematyczne w pokoju dziecka

Pokój malucha najlepiej podzielić na strefy tematyczne. To sprawi, że każdy kącik dla dziecka w jego pokoju będzie dawał mu możliwość maksymalnego zaangażowania, skupienia i rozwijania potencjału w danym temacie.

Strefy niezbędne

Strefa odpoczynku to niezbędny kącik dla malucha, w którym oczywiście znajdzie się łóżko oraz subtelne, ocieplające ten kącik elementy, tj. koce czy poduszki. Kolejną niezbędną strefą w pokoju jest strefa ubierania, z szafą, komodą i lustrem. Pozostałe strefy zależą już od upodobań Twojego dziecka. Zastanów się, oczywiście razem z nim, jakie jeszcze strefy warto wziąć pod uwagę przy aranżacji wnętrza. Poniżej inne przykładowe strefy tematyczne:

Strefa czytelnika – kącik czytelnika warto zaaranżować tuż obok łóżka, czyli obok strefy odpoczynku. Tutaj, oprócz regału na książeczki, możesz postawić wygodny fotel. Nie zapomnij też o dobrym, najlepiej ciepłym oświetleniu. Pomysły na pozostałe kąciki tematyczne: strefa kuchcika, strefa konstrukcyjna z klockami, kącik artystyczny z kredkami, farbami, ciastoliną i zestawami kreatywnymi, kącik cieni, kącik botaniczny i wiele innych.

Zaangażowanie dziecka

Aranżacja pokoju wymaga dużego zaangażowania Twojego, ale także Twojego dziecka. Im starsze, tym więcej jego wkładu w wygląd pokoju. Dlatego tak ważny jest czas, jaki spędzacie razem. Bacznie obserwuj jego zainteresowania, to, w jakim kierunku chce podążać. Rozmawiajcie, dyskutujcie. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że otoczenie, w którym przebywa Twoja pociecha ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pamiętaj, że to on będzie spędzać w tym otoczeniu większość czasu. Posłuchaj więc, jaki mebel warto, jego zdaniem, postawić tu czy gdzie indziej oraz jakie kwiatki umieścić na parapecie.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji każdego kącika tematycznego?

Zwróć uwagę, aby wszystko, po co będzie sięgać Twoja pociecha, znajdowało się w zasięgu. To sprawi, że maluch nie zniechęci się, a zachęci. Sam zdecyduje, co wybrać i uda mu się to, bez pomocy mamy czy taty, co z pewnością wzmocni jego poczucie pewności siebie.

Poza tym, pokoik sam w sobie nie musi być wcale duży. Jednocześnie należy uważać, żeby otoczenie i wyposażenie nie przytłaczało nadmiarem mebli, czy ciemnymi kolorami. Wszystko musi mieć swoje miejsce. To sprawi, że wykonywana czynność nie będzie zakłócana innymi niezwiązanymi przedmiotami oraz że wszystko będzie zawsze na swoim miejscu.

Zobacz, czy mebel, przy którym Twoje dziecko będzie spędzać czas, rysując lub wyklejając, jest dopasowany do jego potrzeb. Książeczki również powinny być odwrócone okładką w stronę dziecka i znajdować się w jego zasięgu. To samo dotyczy jego prac artystycznych, którymi powinny być ozdobione ściany. Pokój swoją aranżacją musi być przyjazny przede wszystkim Twojemu dziecku. Wspierać jego rozwój i zachęcać do działania. Wyobraź sobie, że spędzasz czas w pokoju, w którym wszystko jest za wysoko lub za nisko, czy czujesz się zachęcona/-y do tego, aby w nim przebywać?

Dlaczego podział na strefy jest ważny?

Podział na strefy od początku pokazuje Twojemu dziecku, jak ważny jest ład i porządek. Dziecko w takim miejscu czuje przede wszystkim wolność. Dzięki temu, że wszystko ma swoje miejsce, Twoja pociecha uczy się od najmłodszych lat porządku i dobrej organizacji. Samo wybiera, co w danym momencie chce robić. Czy gotować w strefie kuchcika, rysować, czy po prostu odpocząć. Jednocześnie wspaniale rozwija swoją kreatywność. Wykonywana czynność nie jest zakłócana innymi niezwiązanymi przedmiotami. Dziecko nie jest niepotrzebnie dekoncentrowane. Przestrzeń, w której rozwijają się dzieci powinna być także przyjazna naturze. Dzieci od najmłodszych lat muszą uczyć się świadomości ekologicznej. Ekologiczne meble, naturalne materiały o różnej strukturze, jasne barwy, ekologiczne pomoce dydaktyczne (zabawki) – to pozwoli Ci stworzyć takie właśnie miejsce.

Kącik dla dziecka a ciągłe zmiany

Zanim noworodek pojawi się w domu, musisz urządzić kącik dla niego, dla Was. Wybierasz łóżeczko, pozostałe meble i akcesoria. Następuje kolejny etap. Potrzeby noworodka zamieniają się w potrzeby niemowlaka, by następnie stać się potrzebami dużego dziecka. Niemowlak wyrasta z łóżeczka, łóżeczko staje się łóżkiem, sypialnia staje się pokojem. Wyrasta ze swojego pierwszego kącika. Strefy tematyczne zmieniają się, bo zmieniają się zainteresowania Twojej pociechy. Wyrasta z kolejnych zabawek. Zazwyczaj to wszystko dzieje się to w taki sposób, że jesteś w stanie nadążyć i odpowiednio przygotować kolejne otoczenie. Dzięki temu właśnie, że czuwasz i nadążasz za tymi zmianami, pewnego dnia stanie przed Tobą świadomy, poukładany, mądry człowiek i powie: “Dziękuję”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
TWÓJ KOSZYK
  • No products in the cart.